Malmö FF – Svenska Mästare 2010

Det är få saker som kan göra mig så här lycklig. Jag har följt Malmö FF i med- och motgång i 25 år och det var så underbart, fantastiskt härligt när domaren blåste av matchen och SM-guldet var säkrat. Jag skrek, hoppade, dansade och sjöng tillsammans med ett par hundra andra “Stockholms-MFF:are” på After. Hade mycket hellre varit i Malmö, men omöjligt att få biljett occh jag har dessutom ett möte imorgon förmiddag.

MFF har gjort en grym säsong. Faktiskt både flest gjorda mål och minst antal insläppta. Högst publiksnitt, högsta publiksiffra (idag) och såklart den bästa publiken med de bästa supportrarna som står för landets bästa tifo.

15 av de 25 spelarna i truppen är yngre än 25 år och hela 10 är 20 år eller yngre. Det är inte heller komplementspelare utan många av dem är redan i startelvan. Molins, Hamad, Pekalski, Mehmeti, Rexhepi. Johan Dahlin i målet är fortfarande bara 24 år och Daniel Andersson är evigt ung oavsett ålder. Framtiden är helt enkelt himmelsblå!

Och för er som vill träna på MFF-hymnen….

Åh vi älskar Malmö FF
Ja vi brinner för vårt lag
Under himmelsblåa skyar
Blir vi starkare och bättre för var dag

Åh vi älskar Malmö FF
Bortom tid och bortom rum
Genom stadens gröna parker
Malmös hjärtan och själar står i blom

Se där Sveriges bästa
Stolt och stark
Och när stormen river
Ger vi allt
Ända sedan gamla dagar
Under våran ljusblå fana
står vi upp
För himmelsblått
Heja Malmö

Åh vi älskar Malmö FF
Ja vi brinner för vårt lag
Under himmelsblåa skyar
Blir vi starkare och bättre för var dag

Se där Sveriges bästa
Stolt och stark
Och när stormen river
Ger vi allt
Ända sedan gamla dagar
Under våran ljusblå fana
står vi upp
För himmelsblått
Heja Malmö

This entry was posted in Sport. Bookmark the permalink.

3 Responses to Malmö FF – Svenska Mästare 2010

 1. Don Joan says:

  Grattis Johan, ni var värdiga vinnare. Hoppas få uppleva samma känsla framöver, då ska vi sjunga om gårdakvarnar istället.

 2. frekar06 says:

  Detta är skit för att uttrycka det milt. Men jag antar att du inte hade förväntat dig annat av en som kommer från Helsingborg. Jag vill passa på och påminna om hur det gått för förra årets svenska mästare AIK. De var nära att trilla ur serien. Ska vi säga hej då till de nuvarande Svenska mästarna Malmö FF nästa säsong? Dags för spel i Superettan för Malmö? /Frekar06

 3. Tack Don Juan!

  Frekar, tror du på det själv? Malmö FF är Sveriges rikaste klubb och har därför möjlighet att behålla spelare på ett helt annat sätt än de flesta andra lag. Tror du att ni kan ha kvar Alexander Gerndt?

  HIF ska vara väldigt nöjda med sin säsong. Ingen hade trott att de skulle kunna sluta tvåa i allsvenskan. Dessutom har ni cupfinalen kvar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.